Oficjalny portal: Zespół Placówek Oświatowych

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Szkolna suska jubilatka

4 wrzesień 2022

Miesiąc wrzesień, a szczególnie jego początek obfituje w ważne wydarzenia, rocznicę wybuchu II wojny światowej jak i początek roku szkolnego i powroty dzieci za mury szkoły. Mury, które w suskiej szkole podstawowej obchodzą swoją 50 rocznicę, generalnej przebudowy, oryginalnego budynku oddanego do użytku 15 listopada 1903 roku.

Nasza szkoła podstawowa w Suchej po przebudowie została oddana do użytku 1 września 1972r. w budynku szkolnym znajduje się 10 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, gabinet dyrektora z sekretariatem, biblioteka, szatnia i stołówka wraz z pomieszczeniem na kuchnię oraz duża sala gimnastyczna, która to w tamtych czasach była ewenementem, ponieważ nie zdarzało się, żeby wiejska szkoła taką posiadała. W chwili otwarcia była to szkoła zbiorcza, 1 września 1972r. zabrzmiał pierwszy dzwonek dla 244 uczniów z Suchej, Suchodańca i Rozmierzy, a grono pedagogiczne składało się zarówno z młodych nauczycieli, jak i doświadczonych pedagogów. Jedną z osób pracujących zarówno w starej, jak i nowej szkole była polonistka pani Michalina Zając, a dyrektorem szkoły został Wilhelm Prochownik. Jednak zanim do tego doszło trzeba powiedzieć o olbrzymiej pracy społecznej, która w dzisiejszych czasach przez niektórych może być uznawana za pojęcie abstrakcyjne. Mieszkańcy pomagali na budowie, zbierali brakujące fundusze, każdy udzielał się jak mógł. Całością prac kierował działacz społeczny, budowlaniec Stefan Piechaczek.
Szkoła doczekała się 71 absolwentów którzy, ukończyli studia wyższe jak i trzech reprezentantek kraju w koszykówce, których nauczycielem i pierwszym trenerem był Jan Zubek. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Suchej była i jest dumą mieszkańców Suchej.
Teresa Furman


Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Izabela Leś-Borkowska (2022-09-04 22:07:15)
Informację zmodyfikował(a): Izabela Leś-Borkowska (2022-09-04 22:09:52)
Liczba odwiedzin: 17700
Do góryBanery dolne

Galeria zdjęć

Stopka

Zamknij